1823-ban Schedius Lajos akadmikus oktatsi elvei alapjn indult el gimnziumunk mkdse. E szellemisgnek s a kivl igazgatknak, tanroknak ksznhet, hogy iskolnk az vtizedek folyamn olyan sok nagysgot adhatott a vilgnak.
Az oktats kezdetben a mai Dek tren, majd 1864-tl a St utcban folyt. Ksbb ez a hely is szknek bizonyult. Glosius Dniel s felesge, Artner Sarolta alaptvnya, valamint a magyar llam tmogatsa tette lehetv, hogy a gimnzium 1904-tl j, tgasabb pletben mkdhessen.A fasori pletegyttes Pecz Samu tervei alapjn kszlt. Templomunk nevezetessge a Benczr Gyula ltal festett oltrkp. Az impozns sznes ablakvegek – melyek eredetileg Rth Miksa alkotsai voltak – a msodik vilghbor alatt megrongldtak, de a 2002-ben vgzett feljtst kveten ismt eredeti formjukban kestik templomunkat s dsztermnket.
Az 1945 utn hatalomra kerl kommunista diktatra ellehetetlentette az egyhzi iskolk lett, gy 1952-tl a fasori gimnziumban megsznt a tants.
1989-ben az evanglikus egyhz elsknt kapta vissza oktatsi clra az pletet. Ebben nagy szerepk volt az regdikoknak, kztk a Nobel-djas Wigner Jennek. 37 v utn nagy lendlettel indult meg az iskola felszerelse s az oktats dr. Gyapay Gbor volt fasori tanr igazgatsval, valamint szmos egykori fasori s Dek tri tanrral.
Nem volt knny feladat a rgi szellem jjlesztse, de az elmlt vek sorn a fasori dikok rengeteget tettek iskolnk hrnevnek regbtsrt. Tanulink szp sikerrel vesznek rszt az orszgos kzpiskolai versenyeken, s kivlan meglljk a helyket az orvosi, jogi, kzgazdasgi s mszaki egyetemeken, illetve ms felsoktatsi intzmnyekben.
Jelenleg ngy s nyolc vfolyamos gimnziumknt mkdnk, s a minsgi oktats elktelezettjei vagyunk. Noha az iskola fenntartja a Magyarorszgi Evanglikus Egyhz, ez nem jelenti azt, hogy kizrlag evanglikus valls dikok jelentkezst vrjuk. Arra treksznk, hogy az iskolt meghatroz felekezeti jelleg a tbbi keresztny felekezet irnt val nyitottsggal prosuljon. Olyan szellemi mhely kvnunk lenni, ahol nvendkeink minden tmogatst megkapnak a folyamatos nmvelshez. A szlk vlemnye kardinlis jelentsg szmunkra, s az iskolateremtsben is partnernek tekintjk ket. Az oktatson tl fontosnak tartjuk fiataljaink egszsges lelki mvelst. Pedaggiai hitvallsunk: „Az rnak flelme az ismeret kezdete.” (Pld 1,7) A felvteli vizsgkhoz valamelyik trtnelmi egyhz ajnlst is krjk, tanulinktl pedig elvrjuk a keresztny hit s rtkrend irnti fogkonysgot. Clunk, hogy dikjainkat szilrd jellemmel, hasznlhat tudssal, kimvelt emberfkknt bocsssuk tovbb tjukra.
A hittan s a latin nyelv ktelez tantrgy gimnziumunkban, de nagy slyt helyeznk az angol, nmet, francia s olasz nyelv oktatsra is. Hasznlhat, nem csak papron meglv nyelvtudst szeretnnk dikjainknak nyjtani, arra treksznk, hogy tanulinknak lehetsget adjunk a klfldi nyelvgyakorlsra is. Ebben fontos szerep jut a klfldi oktatsi intzmnyekkel kialaktott testvriskolai s egyb nemzetkzi kapcsolatainknak, de a beszdkszsg fejlesztst szolgljk a dlutni – tanrktl fggetlen – nyelvi foglalkozsok is.
A rgi Fasor hagyomnyaihoz hen szvgynknek tekintjk a rel trgyak magas szint oktatst is. rmnkre szolgl, hogy a termszettudomnyi szakrkat s a tbbi specilis eszkzrendszert ignyl tanrt kln szaktantermekben tanthatjuk. Vidki tanulinknak a Rzsk tern mkd evanglikus kollgium ad otthont. Dikjaink klnfle fakultcik (emelt szint rettsgire val elksztk, szakkrk) kzl vlaszthatnak, s klnbz dikkrk munkjba kapcsoldhatnak be. Az intzmny sokszn kulturlis letben kiemelt szerepk van a jtkony cl rendezvnyeknek. Az iskola plete mindemellett szmos ms, ignyes kulturlis programnak is helyt ad. |